Kust leida kodulemmikuks papagoi? Selle küsimuse ees leiavad end paljud värsked papagoihuvilised. Meil on vastus olemas! Uurisime paljukiidetud papagoimüüjalt ja asjatundjalt Dagnis Kalninšilt tema tegevuse kohta ja toome intervjuu vormis küsitluse teieni.

Kes Sa oled ja millega täpselt tegeled?

Minu nimi on Dagnis Kalninš. Olen olnud linnupidaja pikki aastaid. Püüan luua keskkonda, kus igal inimesel oleks võimalik tulla ja tutvuda eluga koos sulelistest kaaslastega, jätta oma lindu puhkuse ajaks hoiule ja ka soetada omale papagoi. Aastate jooksul olen jälginud, millisel viisil elusolendeid müüakse. Tihtipeale on see mind kohutanud ja seetõttu, kui seda saaks teha teisiti, oleks minu elumissioon täidetud.

Kuidas Sa alustasid? Millal Sa said esimese papagoi? Milline on olnud Sinu kogemus papagoidega?

Unistus oma loomaaiast või ligilähedasest on mul olnud juba lapsepõlvest saadik. Võimalik, et ajast, mil lugesin Gerald Durrelli raamatuid. Jooksin päevad läbi metsas ringi – jälgisin, püüdsin ja rõngastasin linde ning teenisin lisa Riia Loomaaias. Mul vedas oma perekonnaga, sest nad lubasid mu toa muuta minizooks – tõin koju kõiki, kes liikusid, roomasid või lendasid. Mõni perekonnaliige võis sellest saada lapsepõlvetrauma, näiteks minu õde, kes ei suuda välja kannatada minu lindude seltskonda kauem kui päev.

Seejärel olid minu elus sõjavägi, arhitektuuri õpingud, äri, raha, naised jne. Tundus, et mitte miski ei pane mind tagasi pöörduma oma kunagiste unistuste juurde. Siis aga sain raske haiguse tõttu aru, et elu võib lõppeda palju varem kui planeeritud. See pani mõtlema, kas ma tõesti soovin jätkata tööga, mis on igav ja mis venitab mu päeva lõputult pikaks. Sel hetkel pöördusin tagasi mõtte juurde teha seda, mis on mulle alati meeldinud.

Kui rääkisin oma ideest naisele, ütles ta kategooriliselt, et meie majas ei hakka kunagi olema papagoisid! Praegu on aga igal meie pereliikmel oma linnud ja meil elavad ka müügiks toodud linnud – kokku moodustame lõbusa kamba. Olen väga tänulik oma perekonnale toetuse ja tohutu töö eest, mis on panustatud.

Milliseid papagoisid Sa müüd? Kas Sinult saab tellida ka spetsiifilisi linnuliike?

Linnuliike on väga erinevaid, alates senegali papagoidest, kõige nõutumatest hallpapagoidest kuni suurte aaradeni, kakaduudeni, tuukaniteni või isegi keapapagoideni välja. Olen kolm aastat reisinud ja tutvunud, uurinud ja võrrelnud erinevate linnukasvatajate tingimusi ja nende linde. Headele linnukasvatajatele ei ole vaja reklaami. Nende kohta on raske infot saada ja veel raskem on neid saada nõusse, et nad lindu müüks. Palju on ka sellised kasvatajaid, kes peavad linde mitte just kõige paremates tingimustes või isegi ilma pikaajalise kogemuseta. Neil ei ole kõige parem sööt, ei järgita kõiki hügieeninõudeid, mistõttu on nende linnud haiged ja väetid. Kindlasti on kõik kuulnud sellistest lindudest.

Mida Sina teed teisiti kui teised müüjad müües linde?

Kõige olulisem erinevus teistest müüjatest minu töös on harimine. Kutsun üles inimesi enne linnu soetamist uurima mitte ainult naljakaid Youtube´i videosid aga ka lugema võimalikult palju kättesaadavat informatsiooni lindude pidamisest ja vastavast liigist. Ükskõik, kui palju on loetud ja uuritud, võib see osutuda vajakaks. Seetõttu inimesed sõidavad minu juurde ja veedavad aega koos lindudega. Vajadusel käiakse mu juures mitmeid kordi kuniks saadakse aru, kas ollakse linnuinimesed või mitte ja kas vastav liik on neile sobiv või mitte.

Väga tihti on juhtunud, et inimene tuleb rahaga kohale ja kohe tahab lindu osta, kuid mõne tunni jooksul jõuame siiski järelduseni, et see on liialt kiirustatud otsus ja linnu ostu soov tuleb uuesti põhjalikult läbi mõelda. Olen teinud ka vigu ja müünud linnu inimesele, kes ei ole sobiv linnupidamiseks. Mõne aja möödudes oli sama lind jõudnud uuesti müüki ja siis süüdistasin end tehtud vea tõttu. Inimesed ka valetavad ja räägivad, et neil on lindudega väga suur kogemus, kuigi tegelikult seda ei ole.

Mina üksi ei saa muuta maailma, kuid kui midagi minu tegevuse tõttu muutub, on mul selle üle hea meel. Järgnevaks. Kas inimene on teadlik kaasnevatest kulutustest ja suudab tagada linnule piisavalt head tingimused? Kas inimene on muretsenud piisavalt suure puuri? Väga sageli ei mõisteta, kui suur puur on papagoi pidamiseks vajalik? Soovin näha enne linnu müümist puuri, mis on talle soetatud või tellitud. Keskmisele või suurele papagoile ei ole võimalik osta puuri tavaliselt zoopoest. Seda on vaja tellida. Ja jällegi puutun kokku valedega. Kord saatis ostja mulle internetist kasutatud puuri pildi, öeldes, et see puur on ostetavale papagoile. Kõik oleks olnud kena, kui ma poleks eelmisel päeval selle puuri ise juba ära ostnud. Nii satuvad inimesed minu musta nimekirja. Need on inimesed, kes ostavad linde, testivad ja seejärel müüvad edasi või hoiavad linde sobimatutes tingimustes.

“Inimene, kes on ära müünud ”halva linnu” ja järgmisel päeval tahab osta ”head lindu” – ei saa minult midagi.”

Kuigi linnud on testitud ja kontrollitud, võib elus juhtuda kõike. Erinevalt teistest lindude müüjatest on minu ostu-müügilepingus punkt, et kui lind sureb haiguse tõttu, mis on avaldunud ühe kuu jooksul pärast tehingut, siis pakun samale isikule asenduseks samasugust liiki papagoid. Kui see ei ole võimalik, siis tagastan makstud summa kogu ulatuses.

Mul on Eestist kliente, kelle varasemad linnud on ühe kuu jooksul ära surnud ja olnud silmnähtavalt haiged, näiteks ei ole suutnud lennata. Kahjuks nende lindude müüjad ei ole sellele kuidagi reageerinud. Need on ainult mõned juhtumid, mida ma tean. Ka Soomes on lindude müüjaid, kes müüvad linde aastakümneid ja võivad müüa linde ilma vajalikke dokumentideta. Võimalus osta minult lindu ilma vajalike dokumentideta on null.

Ma ei oska öelda, kui oluline on raha teistele linnumüüjatele, kuid mina püüan, et raha ei dikteeriks minu seatud tingimusi ja ma ei astuks üle oma põhimõtetest. Oleks tore, kui mul ühel päeval õnnestuks oma asjaga hoida üleval oma tegevust ega peaks seejuures tegema põhitööd. Inimene, kes soetab minult linnu, saab arvestada konsultatsiooniga ja nõuannetega ning võib esitada küsimusi ükskõik, millisel ajal, sest küsimusi suure tõenäosusega tekib.

Milline inimene võib Sinu poole pöörduda?

Ükskõik milline inimene, ükskõik, millisest riigist, kes mõtleb linnu soetamisele, võib pöörduda minu poole, rääkides oma kogemusest või selle puudumisest. Koos me mõtleme välja, kas see on hea idee ja milline lind oleks soovijale kõige sobivam.

Tihti kõlavad sellised rumalused, milline peaks olema esimene lind ja peaks eelnevalt treenima end väikeste liikidega nagu nümfkakaduud ja viirpapagoid. Mul on palju kliente, kes on edukalt saanud hakkama esiklinnuna võetud hallpapagoiga või aaraga ja on olnud täielikku läbikukkumist pikaaegse nümfkakaduude kasvatamise kogemusega inimesega, kes võttis suurema ja valjema linnu. Kõige tähtsam on, kui palju inimene huvitub linnupidamisest ja on valmis kõikideks ebamugavusteks ja väljakutseteks.

Räägin läti, inglise, soome ja vene keelt. Suhelda õnnestub kindlasti. Minu kontaktid:

Instagram@parrotstreet.eu

Facebook@parrotstreet.eu

dagnis333@gmail.com

tel: +372 53619661

tel: +358 400987473

Dagnis Kalninš

Teksti tõlkis Jana Oidermaa

 

Originaaltekst läti keeles

Kas Tu esi un ar ko tieši nodarbojies papagailu sfēra?

Mani sauc Dagnis Kalnins un es cenšos radīt vietu, kur jebkurš cilvēks var ierasties un iepazīties – kāda ir dzīve kopā ar spārnotajiem draugiem, atstāt savu putnu uz atvaļinājuma laiku un arī iegādāties. Gadu gaitā esmu novērojis kādā veidā tiek pārdoti dzīvnieki, bieži vien mani tas ir šausminājis un tāpēc ja to būtu iespējams darīt savādāk, mana misija par šo tēmu būtu izpildīta.

Kā Tu iesāki? Kad parādījās Tev pirmais papagailis? Nedaudz par pieredzi.

Sapnis par savu zoodārzu vai kaut ko līdzīgu man ir bijis no pašas bērnības, iespējams tad kad lasīju Džeralda Darrela grāmatas. Skraidīju pa mežu dienām ilgi, novērojot, ķerot un gredzenojot putnus vai piestrādājot Rīgas zooloģiskajā dārzā. Man paveicās ar ģimeni, ka tā ļāva pārvērst manu istabu par minizoo, nesu uz mājām visu, kas kustas- rāpo, peld vai lido. Dažiem ģimenes locekļiem laikam no tā ir bērnības traumas, kā piemēram, māsai, kas ilgāk par dienu nespēj izturēt manu putnu sabiedrību.

Tad armija, arhitekta studijas, bizness, nauda, meitenes un tā tālāk… Un likās nekas vairs neliks atgriezties pie seniem sapņiem. Bet tad smaga slimība, kas lika saprast, dzīve var beigties daudz ātrāk nekā plānots, lika apdomāt vai tiešām es gribu turpināt darīt darbu, kas mani garlaiko un liek vilkties dienai bezgalīgi gari. Tad atgriezās doma darīt to, kas vienmēr ir paticies. Kad pateicu savu ideju sievai, viņa kategoriski teica, ka mūsu mājās papagaiļu nekad nebūs! Tagad mums katram ģimenes loceklim ir savi putni un pārdodamie putni, kopā jautrs bariņš un esmu ļoti pateicīgs saviem ģimenes locekļiem par manis atbalstīšanu un milzīgu darbu, kas ieguldīts.

Kādus papagaiļus Tu pārdod? Vai var pasūtīt specifisku šķirni?

Putnu šķirnes var būt visdažādākās, sākot no Senegāla papagaiļa, vispieprasītākā žako līdz beidzot lielām arām, kakadu, tukāniem vai pat Kea. Esmu pavadījis 3 gadus ceļojot un satiekot, pētot, salīdzinot dažādu audzētāju apstākļus un putnus. Labiem audzētājiem nav vajadzīga reklāma, par viņiem pat grūti uzzināt un vēl grūtāk pierunāt pārdot. Ir daudzi, kas audzē putnus ne tajos labākajos apstākļos vai bez ilgstošas pieredzes, nav pati labākā barība vai ievērotas visas higiēniskās normas kā rezultātā ir slimi un novārguši putni. Noteikti katrs ir dzirdējis par tādiem putniem.

Ko tieši Tu dari savādāk nekā citi pārdevēji putnu pārdošana?

Pati galvenā atšķirība no citiem pārdevējiem manā darbībā ir izglītošana. Aicinu cilvēkus pirms iegādāties putnus, izpētīt ne tikai smieklīgos video Youtube, bet arī izlasīt maksimāli pieejamo informāciju par putnu turēšanu un tieši par attiecīgo sugu. Bet, lai ko arī nelasītu un nepētītu, arī tas var būt par maz, tāpēc cilvēki brauc pie manis pavada laiku kopā ar putniem, ja vajadzīgs vairākas reizes, kamēr  saprot vai viņš ir putnu cilvēks vai nav, un vai tieši šī suga ir piemērota viņam vai nav.

Cik bieži cilvēks atbrauc ar naudu un nu tikai pirks, bet pēc garākām sarunām nonākam pie slēdziena, ka tomēr šis ir sasteigts lēmums un viss ir jāpārdomā vēlreiz kārtīgi. Gadās arī kļūdas, kad esmu atdevis putnu cilvēkam, kurš nav tam piemērots. Pēc brīža putns parādās atkal pārdošanā un sevi šaustu par izdarīto kļūdu. Cilvēki arī melo, stāstot par it kā lielo pieredzi ar putniem.

Es viens nevaru izmainīt pasauli, bet ja kaut kas notiek savādāk, tad man ir prieks par to. Nākamais. Vai cilvēks apzinās izmaksas un vai spēs sagādāt putnam pietiekoši labus apstākļus, vai ir iegādāts pietiekami liels būris. Par būra lielumu cilvēkiem bieži vien trūkst sapratnes, cik liels papagailim ir nepieciešams. Gribu redzēt būri, kas iegādāts vai pasūtīts. Vidējam un lielam papagailim būris nebūs nopērkams parastā zooveikalā, tas būs jāpasūta. Un atkal gadās sastapties ar meliem. Reiz kāds pircējs atsūtīja man bildi no lietota būra internetā, sakot, ka tas ir jaunajam papagailim. Viss būtu labi, ja tikai šo būri es iepriekšējā dienā nebūtu nopircis pats savām vajadzībām. Un tā cilvēks nokļūst manā melnajā sarakstā, kurā atrodas tie cilvēki, kas pērk, patestē putnu un pārdod tālāk, vai kuri tur putnus nepiemērotos apstākļos.

Cilvēks, kurš ir pārdevis “sliktu putnu” un nākamajā dienā dodas pie manis pirkt labu putnu, no manis neko nedabūs. 

Kaut arī putni nāk ar testiem un ir pārbaudīti, dzīvē viss kas var notikt un, atšķirībā no citiem putnu pārdevējiem, manā līgumā ir punkts, ja putns slimības dēļ, kas ir nākusi līdz, mēneša laikā nomirst, tad es šim cilvēkam piedāvāju uzreiz tādu pašu putnu vai ja tas nav iespējams, atgriežu naudu.

Man ir klienti no Igaunijas, kuru putni nomiruši mēneša laikā un bijuši acīmredzami slimi, piemēram, nav spējuši lidot. Diemžēl pārdevējs nav reaģējis uz šo. Un tie ir tikai daži gadījumi, kurus es zinu. Arī Somijā ir putnu pārdevēji, kas gadu desmitiem pārdod putnus bez vajadzīgiem dokumentiem. Iespēja nopirkt putnu bez vajadzīgajiem dokumentiem pie manis ir 0.

Nemāku teikt, cik svarīga ir nauda citiem putnu pārdevējiem, es cenšos, lai nauda nediktētu noteikumus un es nepārkāptu savus principus, tāpēc ja kādu dienu man izdosies ar savu lietu uzturēt savu nodarbošanos, nedarot pamatdarbu, būs jauki.

Cilvēks, kas iegādājas putnu var rēķināties ar konsultāciju un padomiem un uzdot jautājumus jebkurā laikā, jo tādu visdrīzāk būs.

Kāds cilvēks var griesties pie Tevis? 

Jebkurš cilvēks, no jebkuras valsts, kurš domā par putnu iegādi var griezties pie manis, pastāstot par savu pieredzi vai tās trūkumu un kopā mēs izdomājam, vai tā ir laba ideja un kāds putns varētu būt piemērotāks.

Bieži izskan tādas muļķības par to kādam jābūt pirmajam putnam, ka vajadzētu patrenēties uz mazākiem putniem (korellām, viļņpapagaiļiem). Man ir daudzi klienti, kas veiksmīgi tikuši galā ar pirmo putnu, piemēram, žako vai lielo aru, un ir bijusi pilnīga izgāšanās, pēc daudzu gadu pieredzes ar korellām, paņemot nedaudz lielāku un skaļāku putnu. Pats galvenais, cik cilvēks ir interesējies par putnu turēšanu un ir gatavs visām neērtībām un izaicinājumiem.

Runāju latviešu, angļu, somu, krievu valodās, saprasties noteikti izdosies.

 

 

 

 

 

 

 

Liitu meie uudiskirjaga

Liitudes uudiskirjaga saate infot meie pakkumistest ja uudistoodetest